KLUBIÜRITUSED

TULE SUURE EESTI RAAMATUKLUBIGA GEORGIASSE AJALOO- JA KULTUURIREISILE!

Meie giidiks on geograaf ja suur Georgia sõber TOOMAS KÜMMEL

Reisid toimuvad 3.- 10. maini ja 10.-17. maini.

Georgia ehk Gruusia  iidne kultuur ja pikk keeruline ajalugu Kaukasuse looduslikul piiril ning mägilaste vabadusiha Pärsia, Osmani ja Vene impeeriumi vallutuste kokkupuutekohas on teinud sellest maalapist väga omanäolise paiga. Georgia oli teine riik maailmas, mis võttis 4. sajandil vastu ristiusu. Georgia on ka piir kristliku ja muu maailma vahel, mida võib lausa füüsiliselt tunnetada.

Oma reisil keskendume Kahheetia piirkonnale. Georgiale omast külalislahkust, rikkalikku toidukultuuri ja pidutsemisrituaale kohtab just Kahheetias kõige ehedamal kujul. Mägedes ja Alazaani jõe oru viinamarjapõldude keskel näeme suursuguseid losse, kindlusi, kirikuid ja kloostreid. Kogu see ajalooline, kultuuriline ja looduslik mosaiik moodustab Kahheetias kordumatu tervikpildi.

1. PÄEV Tallinn – Tbilisi

3. mai reisil: õhtused lennud Tallinn-Riia 21:20-22:10 Riia-Tbilisi 23:15-03:25 (järgmisel päeval)

10. mai reisil: õhtused lennud Tallinn-Varssavi 18.00 - 18.35 ja Varssavi-Tbilisi 22.40 - 04.00 (järgmisel päeval)

2. PÄEV Telavi – Alaverdi – Ikalto

Tbilisi lennujaama jõuame varahommikul ning sõidame kohe Kahheetia pealinna Telavisse, kus on meie baaslaager neljal esimesel ööl. Veidi hotellis puhanud, käime algatuseks tutvumas Telavi turu ja kindlusega. Pealelõunal teeme väljasõidu läheduses asuvatesse 11. sajandil ehitatud Alaverdi katedraali ja kloostrikompleksi ning Ikalto kloostri ja akadeemia juurde. Õhtusöök Telavis. Ööbimine hotellis Old Telavi neljal järgneval ööl.

Telavi on Kahheetia keskus ja pealinn, kus elab ligi 20 000 elanikku. Linn asub ligi 500 m kõrgusel merepinnast ja 70 km kaugusel Tbilisist.

Telavis on kõik keskusele iseloomulik: raudteejaam, lennuväli, draamateater jne. Telavi on Gruusia vanimaid keskusi Tbilisi, Mtsheta ja Kutaisi kõrval. Telavit mainitakse ürikutes alates I–II sajandist pärast Kristust, kuid siin ei ole säilinud väga vanu ehitisi. Tema mõtteliseks ajalooliseks südameks on kuningas Irakli II loss koos seda ümbritseva kindlusega ja see rajati alles XVIII sajandi lõpul. Lossis, kus Irakli II sündis ja kasvas, on muuseum. Kindluse ees asub vaateplatvorm, kust avaneb vaade Alazani orule.

Alaverdi katedraal ehitati XI sajandi esimesel veerandil ja oli kuni Sameba katedraali ehitamiseni Gruusia ala kõige kõrgem pühakoda (gruusia keeles sameba – püha kolmainsus; hvtaeba – püha vaim). Alaverdi katedraali hävitasid võõrvallutajad korduvalt, kuid ikka ja jälle ehitati see üles. Kuulub UNESCO kultuuripärandi nimistusse.

Ikalto klooster ja akadeemia. Kloostri rajas püha Zenon VI sajandil. Kloostri juurde rajati XII sajandil David Ehitaja ajal akadeemia, mis oli tollase Gruusia ala üks kultuuriline keskus. Akadeemias õpetas kuulus filosoof Arsen Ikaltoeli, kelle üheks õpilaseks oli ka Šota Rustaveli.

 

3 PÄEV Kvareli

Teeme terve päeva pikkuse väljasõidu Kvareli rajooni. Teel Kvarelisse külastame kunagise Kahheetia kuningriigi pealinna Gremit ja iidset Nekresi asulat ning 6. sajandil rajatud kloostrit. Kvarelis külastame veinikompanii „Khareba“ veinihoidlat kaljusse raiutud tunnelites, mis on väidetavalt maailma pikimad. Veinide degusteerimine ja õhtusöök Kvarelis.

Gremi oli Kahheetia kuningriigi pealinn XVI–XVII sajandil. Kindluse ja inglite kiriku rajas kuningas Levan Kakheti. Pärsia šahhi Abbas I väed tegid linna maatasa 1615. XVII sajandil viidi pealinn üle Telavisse.

Nekresi on iidne asula, mille juurde rajati VI sajandil klooster. Asutajaks oli üks nn Süüria isadest (Süüria või teise arvamuse kohaselt Süürias õppinud gruusia mungad) Abo (Abibos) Nekresi. Gruusia ametlikes turismiteatmikes kohtab sageli väidet, et vanim pühakoda on Bolnisi Sioni (ehitatud 478–493), mis asub Kvemo-Kartlis. Ometi on Nekresis tänaseni alles alla Alazani orgu vaatav juba IV sajandil rajatud algeline pühakoda.

Kvarelis külastame veinikompanii „Khareba“ kaljutunneleid-veinihoidlat, mis on rajatud juba soveti ajal. „Khareba“ alustas tegevust 1997. aastal. Toodetakse Gruusia eri piirkondades kasvavatest viinamarjadest veine ja brändit. Euroopa meetodil ja Gruusia meetodil (kääritatud maa sees hoitavates erilistes savinõudes kvevrides koos rootsudega) toodetud veinid on eristamiseks erineva kujuga pudelites. Seda on hakanud järgima enamik Gruusia veinitootjaid.

 

4 PÄEV David Gareja kloostrikompleks

Sel päeval kulgeb meie retk läbi Sagarejo ja poolkõrbelise soolajärvedega Iori platoo David Gareja kloostrikompleksini, mille rajamine on seotud 6. sajandi alul Gruusias tegutsenud "Süüria isadega" – ristiusku levitanud kolmeteistkümne mungaga. Vapustava ajalooga kloostrikompleksis kujunes ka oma kirjanduskoolkond. Tublimad ronijad saavad külastada ka Udabino koobaskloostrit. Tagasiteel õhtusöök Sagarejos.

David Gareja kloostrikompleks on Gruusia kultuuri- ja ajaloopärandi üheks uhkuseks. Kloostrite rajamine on seotud 6. sajandi alguses Gruusias tegutsenud "Süüria isadega" – ristiusku levitanud 13. mungaga. Püha David pidas algul jutlusi Tbilisi lähistel ning siirdus siis praeguse Gruusia ala kõige veevaesemasse piirkonda ja alustas kloostri rajamist Udabno mäe (878 m) põhjanõlvale. Oma tegevuse algul toitusid nad üksikutest taimedest ja põdrapiimast. Davidi palvete peale juhtus ime ja kloostri läheduses avanes allikas, ainus joogiveeallikas kogu piirkonnas. Allikat hakati kutsuma Davidi pisarateks. Pärast tema surma maeti ta Issanda Muutmise kirikusse ja tema kirst on kloostri suurim reliikvia.

Udabno koobaskloostrite võrgustik rajati 9. sajandil ja seal toimis eriline askees. Kõige helgem aeg kloostri elus oli 11.–13. sajandil. Udabno kloostril oli kogu selles kloostrite süsteemis eriline vaimne koht. Udabno mäe lõunakülg kuulub praegu Aserbaid�aanile. See piirkond Gruusiast anti aseritele bolševike ajal talikarjamaadeks. Gruusia on korduvalt pakkunud territooriumide vahetust. Viimati teatasid aserid 2006. aastal ametlikult, et „territooriumide vahetusel pole kahe riigi suhetes kohta“.

 

5 PÄEV Sighnaghi – Bodbes – Mirzaani

Külastame Sighnaghi – kaljunõlval asuvat Kahheetia renoveeritud turismikeskust, sealset nn Väikest Hiina Müüri ja suurepärast koduloomuuseumi. Täna käime ka Bodbesi kloostris ja Mirzaanis asuvas Niko Pirosmani sünnimajas ja maaligaleriis. Õhtusöök Sighnaghis.

Signaghit peetakse Kahheetia uuema aja turismi peamiseks sihtpunktiks pealiskaudsemale Euroopa külastajale. Linna renoveeriti turismiobjektiks jõudsalt Mihheil Saakašvili valitsemise ajal alates 2005. aastast. See kõigest 2000 elanikuga linnake pidi saama Gruusia turisminäoks Kahheetias. Paljuski on aga tegu nn fassaadide linnaga, vanade elukvartalite hoonetel on restaureeritud ainult fassaadid. Hooned eri tasanditel terrassidel, mida ühendavad kitsad tänavad loovadki turistidele meelepärase miljöö.

Siin on ka nn Väike Hiina Müür. Linnas ja selle ümbruses on säilinud Gruusia kõige suurem ja tuntum kindlus oma müüridega. Kindluse kaljunõlvadel 4,5 km pikkuselt roomavates müürides on säilinud 28 valvetorni, kust avanevad lummavad vaated Alazani orule.

Külastasime ka Sighnaghi koduloomuuseumi, mis on kindlasti Gruusias omasuguste seas üks parimaid ja kus leidub Niko Pirosmani (Pirosmanashvili) haruldaste maalide väljapanek.

Sighnaghist vaid 2 km kaugusel asub Püha Nino klooster. Bodbes asuva kloostri keskel asub Püha Georgi kirik, Sighnaghi piiskopkonna keskus. Sinna kõrvale ehitatakse ka püha Nino kirikut.

Bodbest edasi liigume ida suunas kunstnik Niko Pirosmani sünnikohta Mirzaani külas. Seal on muuseum, tema sünnimaja ja spetsiaalselt ehitatud maaligalerii. Näha seda suhteliselt räämas küla keskel, kus elu oleks otsekui 100 aastat tagasi seisma jäänud, on omaette sürrealistlik vaatepilt. Pirosmani maalid galeriis ja tema elukäiku puudutav väljapanek on aga kahtlemata omaette elamus.

 

6 PÄEV Ananuri – Mtsheta – Tbilisi

Täna sõidame Suurele Sõjateele. Külastame Kvetera kindluslinna ja Anauri kindlust, iidset Gruusia pealinna Mtshetat ja sealsetGruusia kiriku patriarhaadi tähtsaimat katedraali Svetitshovelit, mis on olnud Gruusia kuningate kroonimis- ja matmispaigaks läbi aegade

Õhtuks jõuame Tbilisisse, sööme õhtust, majutume hotellis Astoria kahel järgneval ööl.

Kvetera kindluslinn asub Ahmeta ja Tianeti vahel Ilto jõe kaldal. Kvetara oli ajalooliselt Kahheetia vürstiriigi, hiljem tsaaririigi keskuseks „Khartlis tshovreba“ kroonikas mainitakse seda 11.sajandi keskel, kuid ilmselt asutati juba 8.sajandil. Kvetara on ümbritsetud võimsa müüriga, mis vahelduvad ümmarguste ja ruudukujuliste tornidega. Kindluse loodeosas kõige kõrgemal kohal asub akropol.

Suurele Sõjateele jõudes külastame Ananuri kindlust. Ananuri on üks Gruusia külastatumaid kohti. See on klassikaline paari kirikuga kindlus, millel on 11. sajandist pärit kaitsetorn. Ananuri kindlusekompleks asub Zhinvali türkiissinise veesilmaga veehoidla kallastel. Kindluses elasid omal ajal Aragvi hertsogid. Need hertsogid kuulusid mõjukasse feodaaldünastiasse, mis piirkonda 13. sajandist saadik valitses, kuni konkurendid selle kukutasid. Maa läks üle Kahheetia kuningale Erekle Teisele. Kindlusest avanevad uhked vaated. Ananuri asub Tbilisist u 65 km kaugusel.

Mtsheta on Gruusia iidne pealinn enne Tbilisit. Mtshetas asub Gruusia kiriku patriarhaadi tähtsaim katedraal, Svetitshoveli. Mtsheta tõusu tingis asukoht Aragvi ja Kura jõgede ühinemiskohal ja oluliste kaubateede ääres. Esimese linnana Ibeeria aladel tekkiski Armazi ja teisena Mtsheta. 4. sajandil elas seal püha Nino ja just seal toimusid kõik Gruusia ristimisega seotud olulisemad sündmused. Juba 6. sajandil hakkas pealinn tasapisi Tbilisisse liikuma. 736. aastal tegid linna maatasa araablaste väesalgad eesotsas Mervanaga. 1930. aastatel rajasid bolševikud sinna HEJ, mis tõstis Kura ja Aragvi veetaset mitukümmend meetrit. Omaaegne linn kaljudel muutus külaks järve madalal kaldal.

Sõidame mööda Suurt Sõjateed kuni Tbilisini.

 

7. PÄEV Tbilisi

Ennelõunal teeme linnaekskursiooni osalt bussiga, osalt jalgsi. Pärastlõunal vaba aeg. Õhtul meeleolukas Georgia rahvusõhtusöök esinejatega.

8. PÄEV Tbilisi – Tallinn

Väike puhkus hotellis ja varastel hommikutundidel asume teele lennujaama.

10. mail lennud Tbilisi - Riia 04:10-06:35 ja Riia - Tallinn 07:35-08:25

17. mail lennud Tbilisi-Varssavi 04:55 - 06:40  ja Varssavi-Tallinn 11:30 - 14:10

Jätame endale õiguse teha kavas vajaduse korral väikesi muudatusi

Klubiliikme hind 975 eurot sisaldab:

·         Lennupileteid Tallinn – Tbilisi – Tallinn ühe ümberistumisega

·         Majutust 6 ööd hotellides 2-kohalistes tubades koos hommikusöökidega

·         Kõiki õhtusööke, sh Georgia rahvusõhtusöök viimasel õhtul ja veinide degusteerimist Kvarelis

·         Eestikeelset giiditeenust

·         Bussiringreisi vastavalt programmis kirjeldatule ja lennujaamatransfeere

·         Kõiki kavas kirjeldatud sissepääse

 

Klubiliikme hind kehtib ka kaaslasele.

 

Lisatasu eest:Reisikindlustus, ühekohaline majutus (6 ööd 160 eurot)

 

BRONEERIMIS- ja TÜHISTAMISTINGIMUSED

200 € tasuda broneerimisel 7 päeva jooksul kinnituseks.

275 € tasuda 1. märtsiks 2018

500 € tasuda 1. aprilliks 2018

 

Enne 31.01 reisi tühistamisel ettemaksu 200 EUR ei tagastata.

01.02-31.03 reisi tühistamisel trahv 475 EUR
Kui reisini on jäänud vähem kui 31 päeva, on tühistamistasu 100%.

Soovitame teha reisitõrkekindlustuse

Palun tutvuge GoTravel AS poolt korraldatavate pakettreiside tüüptingimustega http://gomaailm.ee/reisitingimused/

 

Registreerumine ja info kõigis Go Traveli büroodes kuni 22. veebruarini või kuni kohti jätkub.

E-maili teel gotravel@gotravel.eevõi kõigis Go Traveli büroodes:

TALLINN: Reisikeskus Balti Jaam, tel 6 310 147, 6 310 148, 6 310 149, 6 310 150. TARTU: Kaluri 2, tel 6 310 226. PÄRNU: Hommiku 4, tel 6 310 217. VILJANDI:

Arkaadia aed 5, tel 6 310 227, 6 310 228. RAKVERE: Tallinna tn 21, tel 6 310 219, 6 310 220. JÕGEVA: Aia 1, tel 6 310 213.


« tagasi